Nagellacksborttagare
Green Lizard Nagellacksborttagning utan aceton med aprikosdoft 225ml
Nagellacksborttagare
Gelpolish självhäftande beläggning
- Syrafri formula
- skonsammare mot naglarna
- Ökar gellackets hållbarhet
- Bindningsbeläggning för gellack, gel och akrylgel
Applicera efter användning av torkapparat. Behöver inte torkas under lampa. Använd före applicering.
Kinetics är ett lettiskt varumärke inom professionell nagel- och hudvård med ett brett sortiment för salonger, nagelterapeuter och användare som vill bygga en komplett rutin för naglar, händer och fötter. Sortimentet kombinerar färgsystem med produkter för förberedelse och uppbyggnad av naglar, nagelbandsvård, parfymerade lotioner och professionell fotvård.
SHIELD är ett av Kinetics centrala professionella färgsystem. Det är ett trestegssystem med ett stort urval pigmenterade gel polish-färger. Enligt Kinetics är de aktuella SHIELD-färgerna HEMA-fria och kan härdas i LED-, UV/LED- och UV-lampor.
Färgerna kombineras med olika Kinetics baser och topplack. I det professionella sortimentet finns även Dehydrator för förberedelse av nagelplattan och syrafri Bonder för extra vidhäftning. Rubber Base kan användas vid strukturerade behandlingar, medan Gel in Bottle, Classic Gel och andra byggmaterial ger alternativ för förstärkning och formgivning.
SolarGel är Kinetics system för traditionellt nagellack och behöver inte härdas i UV- eller LED-lampa. Tillsammans med tillhörande topplack är systemet utvecklat för hög glans och ett gel-liknande utseende. I Salonline-produktinformationen anges hållbarhet på upp till 10 dagar beroende på applicering och individuella nagelförhållanden.
Kinetics använder dessutom principen “Same Color”. SHIELD-färger finns i SolarGel-serien med motsvarande färgnummer och namn. Det gör det enklare att matcha exempelvis gel polish på händerna med traditionellt nagellack på tårna.
Kinetics sortiment omfattar mer än färg. Här finns dehydratorer, bonders, baser, topplack och geler för olika steg i den professionella nagelbehandlingen. Hos Salonline finns även Kinetics nagelbandsoljor, nagelbandsremover och nagellacksremover.
Produkterna kan därför användas för ett sammanhängande arbetssystem eller väljas för enskilda moment från förberedelse av nagelplattan och nagelbandsvård till förstärkning, färg och slutfinish.
Kinetics tillverkar också parfymerade hand- och kroppslotioner. Enligt varumärket utvecklas dofterna i Perfumed Lotion-serien i samarbete med ett parfymhus i Grasse i Frankrike. Lotionerna innehåller sheasmör, arganolja och vitamin E och har en lätt konsistens som är utformad för att absorberas snabbt utan en tydligt fet känsla.
För professionell fotvård erbjuder Kinetics bland annat Pro Callus Gel för förhårdnader, Pro Cream Peel för exfoliering, Pro Light Cream och Pro Heel Cream. I Kinetics utbildningsmaterial beskrivs Pro Heel Cream med 10% urea, medan Pro Cream Peel innehåller partiklar av vulkanisk lava för exfoliering.
Kinetics är särskilt relevant för nagelterapeuter och salonger som vill kombinera gel polish, nagellack, baser, topplack, förberedande produkter och byggmaterial inom samma varumärke. SolarGel, nagelbandsprodukter och lotioner passar även för hemmabruk när respektive produkt används enligt instruktionerna. Professionella gelsystem och byggprodukter bör användas enligt tillverkarens anvisningar.
Du kanske också gillar
Kvalitet Kommentarer (0)